Genel Diş Kliniği

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

   Telefon 0344 221 19 99 / geneldis@geneldis.com   

  İletişim WhatsApp +905337936683  

× Anasayfa Çene Cerrahisi Doktor Merak Edilenler Adresimiz Randevu ve İletişim
☰ Menu

Genel Diş Hekimliği Nedir?

Genel Diş Hekimliği, 5 yıl süren diş hekimliği eğitimini tamamlayan hekimler tarafından gerçekleştirilmekte ve ağız ve diş sağlığına dair genel tüm sorunlar ve tedaviler üzerine odaklanmaktadır.

Diş Nedir?

Sindirim sisteminin ilk basamağı olan ağız içerisinde yer alan dişler, gıdaların koparılması, küçük parçalara bölünmesi, çiğnenmesi ve yutulması aşamalarında rol alan ve farklı türlerinin değişik görevler üstlendiği organlardır. Sağlıklı bir yetişkinin ağzında otuz iki adet diş bulunur.

Yapısında bol miktarda kalsiyum bulunan ve çene kemiği üzerinde sıralanan dişlerin farklı görevler üstlenen türleri vardır.

Kesici Dişler

Üstte ve altta yer almak üzere, iki üst ön ve iki alt ön kesici diş; yine üstte ve altta olmak üzere iki üst yan kesici ve iki alt yan kesici diş olmak üzere toplam sekiz adettir.

Köpek Dişleri

Kesici dişlerin bir sağ bir sol tarafında ve hem altta hem üstte olmak üzere dört adet köpek diş vardır. Uçları diğer dişlere göre belirgin düzeyde daha sivri olan bu dişler, özellikle besinlerin koparılması sırasında etkin görev almaktadır.

Azı Dişleri

Köpek dişlerini takip eder şekilde hem alt hem üst çenede geriye doğru sıralanan dişler de azı dişlerdir. Sağ tarafta beş, sol tarafta beş olmak üzere bir çenede on, alt ve üst çene toplamında sağlıklı bir kişinin ağzında toplam yirmi azı diş bulunmaktadır.

Yirmi Yaş Dişleri

Azı diş kategorisinde değerlendirilebilecek yirmi yaş dişleri azı dişlerin en gerisinde sağ tarafta bir, sol tarafta bir olmak üzere bir çenede iki, alt ve üst çene toplamında dört adettir. Evrimsel süreç içerisinde fonksiyonunu yitirmeye başlayan yirmi yaş dişleri ergenlik sonrası en sık sorun oluşturan diş türü olmaktadır.

Diş Neden Çürür?

Yediğimiz gıdalarda ve içtiğimiz içeceklerde bulunan şekerler ve asitler ağız ortamındaki mikroorganizmalar ile etkileşime girerek dişin dış yüzeyi olan mine tabakası üzerinde bakteri plakları oluşturmaktadır. Oluşan bu yapışkan bakteri plağının diş minesi yüzeyini zamanla aşındırması ile başlayan çürüme diş yüzeyinde delikler açarak çürük çukurlarına sebep olmaktadır.

Dişte başlayan bir çürümenin kendi kendine iyileşme ve gerileme ihtimali yoktur. Dişte çürüme aşama aşama ilerlemekte ve farklı seviyelere ulaşmaktadır. Düzenli diş hekimi muayenesi ve kontrolünden geçmek dışarıdan belli olmayan ve henüz işaret vermemiş çürümelerin erken seviyede fark edilmesini ve dişe müdahale edilebilmesini sağlayarak, ilerlemiş bir diş çürüğünün gerektirdiği daha zor işlemleri önlemeyi ve dişleri korumayı sağlamaktadır.

Düzenli Diş Hekimi Kontrolü Neden Önemlidir?

Erken dönemde fark edilerek müdahale edilmeyen çukurlarda başlayan diş çürümesi, zaman içerisinde mine tabakasının altında yer alan dentin tabakasına ve ilerleyen seviyede pulpaya inmekte ve en üst seviyede dişin canlılığını yitirmesine sebep olmaktadır. Genellikle hastalar, çürüme düzeyinin pulpaya kadar indiği durumlarda, bu bölgede yer alan sinirlerin verdiği ağrı, acı ve hassasiyet ile çürümeyi fark etmektedir. Maalesef bu durum çürümenin ilerlemiş düzeye çıktığının göstergesi olmakta ve düzenli kontrol ile erken safhada fark edilmiş bir çürümeden daha zor bir tedavi gerekliliğini işaret etmektedir.

Çürümenin mine tabakası aşamasında fark edildiği durumlarda çürük çukurunun dolgu yöntemi ile doldurulması ile müdahale sağlanabilirken, pulpa denilen diş kökü bölgesine ilerlemiş çürüklerde endodonti tedavisine geçilmekte ve dişe kanal tedavisi uygulanması gerekliliği doğmaktadır.

Diş Hekimi Muayenesine Ne Sıklıkta Gidilmelidir?

Ortada belli bir şikayet olmaksızın rutin kontrol amacıyla ideal olarak yılda en az bir, mümkünse iki kere diş hekimi muayenesinden geçilmelidir. Düzenli ve rutin diş hekimi muayenesi, sağlık sorunlarının erken fark edilmesine imkan tanımakta ve sorunların ilerlemesi ile gereksinim duyulabilecek ve maddi olarak daha maliyetli olabilecek tedavilere gerek kalmaksızın kişilerin ağız ve diş sağlığını sürdürmelerini sağlamaktadır.


Doktor

Dr.Alper Tufan


Avatar

Ağız Diş ve Çene CerrahisiÇene Cerrahisi Uzmanı Dr.Alper Tufan, Hakkında Detayli bilgilere alttaki butondan ulaşabilirsiniz.


Personel

Personel


Avatar

Teknisyen Ve Protez

S

Lütfen detayli bilgi için alttaki butondan ualaşabilirsiniz.


Çalışma Saatlerimiz

Randevu - Telefon : 0344 221 19 99

İletişim WhatsApp +905337936683


  Hafta içi : 9.30 - 18.00

 cumartesi : 9.30 - 14.00

        pazar : Tatil

Lütfen Yukarıdaki Telefondan Bizim ile İletişime GeçinizAdresimiz


İsa Divanlı Mah. Şeyhadil Cad. Çiftaslan Sitesi No : 49 2/4 Dulkadiroğlu (130,22 km) 46100 Kahramanmaraş


Telefon ve E-mail


0344 221 19 99

geneldis@geneldis.com

İletişim WhatsApp +905337936683

HRT Tasarımda
www.geneldis.com © 2018.