Genel Diş Kliniği

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

   Telefon 0344 221 19 99 / geneldis@geneldis.com   

  İletişim WhatsApp +905337936683  

× Anasayfa Çene Cerrahisi Doktor Merak Edilenler Adresimiz Randevu ve İletişim
☰ Menu

Periodontoloji Nedir?

Latince "etraf", "çevre" anlamına gelen "peri" ve diş anlamına gelen "dontos" kelimelerinin birleşimi ile türetilmiş bir kelime olan Periodontoloji; dişin etrafını saran yumuşak ve kemik dokularda meydana gelen rahatsızlıklar ve sorunlar ile ilgilenen uzmanlık alanını ifade etmektedir. Çene kemiği (alveol kemiği) üzerinde sıralanmış olan dişler, diş eti ile sarılmıştır. Diş çevresindeki dokularda meydana gelen (periodontal) rahatsızlıklar önlenmediği ve tedavi edilmediği zaman dişlerin kökleriyle tutunduğu çene kemiği bölgesine ve dişlere etki eder düzeyde ilerlemektedir. Periodontolojitedavisi, çoğunlukla diş eti tedavisi olarak anılmaktadır.

Diş Eti İltihapları (Enfeksiyonları) Neden Oluşur?

Diş çürümelerine de sebep olduğu gibi, yediğimiz gıdalarda ve içtiğimiz içeceklerde bulunan şekerler ve asitler ağız ortamındaki mikroorganizmalar ile etkileşime girerek dişin dış yüzeyi olan mine tabakası üzerinde bakteri plakları oluşturmaktadır. Oluşan bu yapışkan bakteri plağı zamanla "gingivitis" denilen diş eti iltihaplanmalarına (enfeksiyonlarına) yol açmakta, tedavi edilmeyen diş eti dokusu iltihabı ise ilerleyerek "periodontitis" denilen şiddetli iltihaplanmalara dönüşebilmektedir. Dişlerin kökleriyle tutunduğu çene kemiğinin erimesine sebep olan bu iltihaplanmalar sonucu, dişler sallanmaya başlamakta ve kaybedilebilmektedir.

Bakteri plağının sebep vermesinin dışında, diş eti rahatsızlıklarının ve problemlerinin oluşumunda kalıtımsal yatkınlık söz konusu olabildiği gibi, kişinin yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, sigara ve alkol tüketimi, stres seviyesi gibi birçok fiziksel, sosyal ve çevresel faktör de rol oynamaktadır.

Diş Eti Problemlerinin Belirtileri Nelerdir?

Diş etinde meydana gelen kanamalar (kendiliğinden, yemek yerken, diş fırçalarken vb.) diş eti problemlerinin ilk belirtilerinden birisidir. Kanamaların dışında diş etinde oluşan kızarma gibi renk değişimleri; çekilme ve şişme gibi şekil bozulmaları ile ağız kokusu diş eti iltihabının göstergeleri arasındadır. Sağlıklı bir diş eti açık pembe / pembe renkte olmalı ve dişleri düzgün bir uzantıda sarmalıdır.

Diş Eti Çekilmesinin Sebebi Nedir?

Diş taşı, diş minesi üzerinde oluşan bakteri plaklarının tükürük ile etkileşime girerek dönüştüğü sarı ve kahverengi sert doku tabakalarını ifade etmektedir. Diş taşlarının yoğunlaşması ve artması diş eti çekilmelerine sebep vermektedir. Diş eti çekilmelerinde dişlerin araları açılmaya, dişlerin boyu uzamaya başlamaktadır. Diş eti çekilmesi sadece estetik görünüm açısından sorun oluşturan bir diş eti problemi değil, birçok dişin kaybına kadar ilerleyebilecek ve ciddi sonuçlar doğurabilecek bir rahatsızlıktır.

Diş minesine yapışmış olan diş taşları ancak uzman bir hekim tarafından temizlenebilmektedir. Diş taşı oluşmasının önüne geçmenin en etkili yolu, diş minesi üzerinde bakteri plağı oluşumunu önlemek ve bunun için de doğru ve düzenli şekilde temel diş bakımı anlamında etkili bir diş macunu ve doğru bir diş fırçası ile dişleri temizlemektir.

Frenulum ve Frenektomi Nedir?

Frenulumlar, dudak ve yanak bağlantıları olarak da bilinen, ağzın birçok bölümünde yer alan, hem alt hem de üst dudaktan diş etine uzanan ince dokulardır. Bu dokuların diş etine çok yakın uzanmaları ya da normalden daha büyük ve kalın olmaları da diş eti çekilmelerine sebebiyet verebilmektedir. Diş eti sağlığı açısından sorun yaratmakla birlikte estetik açıdan da kişiye rahatsızlık verebilen problemli frenulumlar, lokal anestezi ile gerçekleştirilen ve "frenektomi" olarak adlandırılan basit bir cerrahi operasyon ile alınabilmektedir.

Periodontoloji Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Hastanın ihtiyaçları ve periodontistin (periodontolog – periodontoloji alanında uzmanlaşmış diş hekimi) muayene sonrası uygun gördüğü şekilde tedavi planı belirlenir. Diş eti problemlerinin erken dönem tespitinde, diş minesi üzerindeki bakteri plaklarının ve diş taşlarının temizliğinin gerçekleştirilmesi tedavi için yeterli olabilmektedir. Yapılan diş temizliği sonrasında hastanın gerçekleştireceği düzenli ağız ve diş bakımı ile iltihaplı diş etinin iyileşmesi ve yeniden ideal formuna kavuşması sağlanabilmektedir.

Erken dönemde müdahale edilememiş ve ileri düzeye ulaşmış diş eti problemlerinde ise periodontal cerrahi operasyon ile tedavi gereksinimi ortaya çıkabilmektedir. Lokal anestezi ile gerçekleştirilen periodontal cerrahi operasyon uygulaması, "periodontitis" denilen şiddetli iltihaplanmalar sonrası erimeye başlamış olan çene kemiğindeki iltihabın temizlenmesini, kemiğin düzeltilmesini veya uygulanan tıbbi malzemeler vasıtasıyla yeniden kemik oluşturulmasını hedeflemektedir.

Periodontoloji Tedavisinin Riskleri Var Mıdır?

Cerrahi müdahale de gerektirebilen Periodontoloji mutlaka alanında uzman ve tecrübeli bir diş hekimi tarafından, steril muayene koşulları içerisinde gerçekleştirilmelidir. Tedaviye ilişkin risklerin tespitinde ve periodontoloji tedavisi uygulamasından elde edilecek faydalar ve başarı konusunda bu husus büyük önem taşımaktadır.

Periodontoloji Tedavisinin Fiyatı Nedir?

Periodontoloji tedavisi hastanın şikayetlerine, beklentilerine ve muayene sonrası periodontistin önereceği yöntemlere bağlı olarak şekillenen bir süreç olduğu için fiyat seçilecek tedavi yöntemi, kullanılacak malzemeler gibi birçok faktöre göre değişmektedir.

Daha detaylı bilgi ve randevu için bize 0344 221 19 99 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.


Doktor

Dr.Alper Tufan


Avatar

Ağız Diş ve Çene CerrahisiÇene Cerrahisi Uzmanı Dr.Alper Tufan, Hakkında Detayli bilgilere alttaki butondan ulaşabilirsiniz.


Personel

Personel


Avatar

Teknisyen Ve Protez

S

Lütfen detayli bilgi için alttaki butondan ualaşabilirsiniz.


Çalışma Saatlerimiz

Randevu - Telefon : 0344 221 19 99

İletişim WhatsApp +905337936683


  Hafta içi : 9.30 - 18.00

 cumartesi : 9.30 - 14.00

        pazar : Tatil

Lütfen Yukarıdaki Telefondan Bizim ile İletişime GeçinizAdresimiz


İsa Divanlı Mah. Şeyhadil Cad. Çiftaslan Sitesi No : 49 2/4 Dulkadiroğlu (130,22 km) 46100 Kahramanmaraş


Telefon ve E-mail


0344 221 19 99

geneldis@geneldis.com

İletişim WhatsApp +905337936683

HRT Tasarımda
www.geneldis.com © 2018.