Genel Diş Kliniği

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

   Telefon 0344 221 19 99 / geneldis@geneldis.com   

  İletişim WhatsApp +905337936683  

× Anasayfa Çene Cerrahisi Doktor Merak Edilenler Adresimiz Randevu ve İletişim
☰ Menu

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) Nedir?

Latince "çocuk" anlamına gelen "pedo" ve diş anlamına gelen "dontos" kelimelerinin birleşimi ile türetilmiş bir kelime olan Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği); 0 – 14 yaş aralığını kapsamak üzere çocukların süt ve daimi dişleri ve ağız sağlığı ile ilgilenen uzmanlık alanını ifade etmektedir.

Ebeveynlerin hassasiyeti ile bebeklikten itibaren gerçekleştirilecek pedodonti muayeneleri ve tedavileri, gelecek yıllarda (ergenlikte ve yetişkinlikte) karşılaşılabilecek sorunların önceden tespitine ve tedavisine imkan sağlamakta, bu açıdan kişinin sağlıklı ağız, diş ve çene gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Ön müdahale olanağı sağlayan ve kişinin ömür boyu sürdürebileceği alışkanlıkların edinilmesinde etkili olan pedodonti alanı, bu özelliklerine paralel olarak hem koruyucu hem de iyileştirici tedavi uygulamaları içermektedir.

Pedodonti Tedavisinin Faydaları Nedir?

1

Pedodonti tedavisi, yetişkinlerin karşılaştığı hemen hemen tüm ağız, diş ve çene sağlığı sorunlarına ve çözümlerine (diş çürükleri, dişte kırıklar, dişin şekil ve renk bozuklukları, dişte lekelenmeler, kanal tedavisi, dolgu uygulamaları, diş sıralanışında ve fonksiyonunda bozukluklar vb.) çocuk (0 – 14 yaş aralığı) sağlığı kapsamında odaklanmayı amaçlamaktadır.

Yetişkinlerin ağız ve diş sağlığında uygulanan yöntemlere ek olarak, pedodonti tedavisi diş minesinin yetersiz gelişmesine bağlı olarak çürümeye daha eğilimli olan süt dişlerinin korunmasını ve direnç kazanmasını sağlayacak tedavi uygulamalarını da içermektedir.

Flor uygulaması ve fissür örtücü (diş aşısı) dişlerin yapısını kuvvetlendirerek daimi dişleri çıkana kadar çocuğa eşlik edecek ve beslenme sürecinde önemli yere sahip olan süt dişlerinin uzun süreli korunmasını sağlamaktadır.

2

Ağız, diş ve çene sağlığı konusunda, bebeklik ve çocukluk döneminin farklı bir uzmanlık alanı olarak ele alınmasında bu dönemin gelişimsel bir süreç olması ve hekimin ilgilendiği hastanın yetişkin bir hastadan daha farklı özellikler taşıyan çocuk hasta olması en belirgin nedenler ve gereksinimler olarak ön plana çıkmaktadır.

Çocuklarının gelişim döneminde ağız, diş ve çene sağlığını sağlama ve koruma konusunda ebeveynlerinin de bilgi ve destek aldığı pedodonti tedavisi ile annelerin bilgi yetersizliği ile ortaya çıkabilecek ve çocuğun sağlığına olumsuz etki edebilecek yanlış emzirme davranışları da önlenebilmektedir.

Ebeveynlerin çocukluklarının gelişimsel döneminde pedodontist (pedodonti alanında uzmanlaşmış diş hekimi) desteği almaları, çocuğun yaşam boyu sürecek sağlıklı ağız, diş ve çene sağlığı alışkanlıkları kazanmasını sağlamaktadır.

Pedodonti Tedavisinin Ortodonti Tedavisi Açısından Önemi Nedir?

Diş sıralanışında yaşanan problemlerde her yaşta uygulanan bir tedavi yöntemi olmakla birlikte ortodonti tedavisinde kişinin büyüme ve gelişim dönemi özellikte iskelet yapısını ve çeneyi ilgilendiren bozukluklarda kritik bir öneme sahip olmaktadır. Olası yanlış sıralanışların ve çene problemlerinin erken tespitini sağlama imkanı veren pedodonti tedavisi küçük yaşlardan itibaren müdahale edebilme olanağını sunarak ortodonti tedavisi açısından ileride ortaya çıkabilecek sağlık sorunları açısından koruyucu nitelik göstermektedir. Birçok ortodonti sorunu kalıtımsal olmakla birlikte, bebeklik ve çocuklukta ortaya çıkan yanlış ağız alışkanlıklarının (uzun süre yalancı meme kullanımı, parmak emme vb.) da ağız, diş ve çene gelişiminde ortodonti problemlerine yol açtığı bilinmektedir.

Pedodonti tedavisi bebeğin ve çocuğun yanlış ağız alışkanlıkları edinmesinin de önüne geçerek gelişimsel süreç sonunda yaşanabilecek ortodonti problemlerini ortadan kaldırmaktadır. Özellikle yetişkinlik döneminde iskelet ve çene yapısına ilişkin şikayetlerin cerrahi destek gerektirebilir olması dikkate alındığında, pedodonti tedavisinin ortodonti tedavisi açısından koruyucu, iyileştirici ve önleyici katkı sağladığı görülmektedir.

Pedodonti Tedavisi Kapsamında İlk Muayene Ne Zaman Gerçekleştirilmelidir?

Ebeveynlerin bilgi sahibi olmasını ve çocuklarının ağız, diş ve çene sağlığı açısından hassasiyet göstermesini gerektiren pedodonti ilk muayenesi, bebeğin ilk süt dişi çıkmaya başlarken (6 ay – 1 yaş arası) gerçekleştirilmelidir. İlk muayenede teşhis edilen bir sağlık sorunu olmadığı durumlarda, pedodonti muayeneleri periyodik olarak genellikle 6 ayda bir düzenli kontrol ile ilerlemektedir.

 

 

 

 


Doktor

Dr.Alper Tufan


Avatar

Ağız Diş ve Çene CerrahisiÇene Cerrahisi Uzmanı Dr.Alper Tufan, Hakkında Detayli bilgilere alttaki butondan ulaşabilirsiniz.


Personel

Personel


Avatar

Teknisyen Ve Protez

S

Lütfen detayli bilgi için alttaki butondan ualaşabilirsiniz.


Çalışma Saatlerimiz

Randevu - Telefon : 0344 221 19 99

İletişim WhatsApp +905337936683


  Hafta içi : 9.30 - 18.00

 cumartesi : 9.30 - 14.00

        pazar : Tatil

Lütfen Yukarıdaki Telefondan Bizim ile İletişime GeçinizAdresimiz


İsa Divanlı Mah. Şeyhadil Cad. Çiftaslan Sitesi No : 49 2/4 Dulkadiroğlu (130,22 km) 46100 Kahramanmaraş


Telefon ve E-mail


0344 221 19 99

geneldis@geneldis.com

İletişim WhatsApp +905337936683

HRT Tasarımda
www.geneldis.com © 2018.